Védská celostní péče

Z individuálních konzultací i veřejných přednášek mám zkušenost, že lidé často nemají sílu poslouchat, když se jim říká cokoliv o osobní odpovědnosti za zdraví.

Proč?

Nevím přesně – možná hraje roli únava mysli zahlcené přemírou informací, možná je na vině mediální vnucování jednoduchých receptů typu „revoluční pilulka“ na hubnutí, na cholesterol či na hlavu. A starší generace je vyučena bezmezné víře ve vnější lékařskou všemohoucnost.K selskému rozumu a zbystření pozornosti člověka často přivede až situace, kdy se probudí na anesteziologicko-resuscitačním oddělení nemocnice nebo když je mu lékařem sdělena vážná diagnóza.

Dobrá řešení jsou pomalá řešení.To platí pro údržbu domu, zahrady i vlastního těla.

Pomalé, rozvážné a úplné postupy nabízí také ájurvéda. Možná proto, že její systém pochází z pomalých dob hluboko před naším letopočtem a její praktiky se přenášejí po staletí z generace na generaci, jsa bezpočtukrát vyzkoušené a ověřené.

Celostní tradice péče o „tělesnou schránku“ existovala v dávných dobách i v našich končinách. Bohužel za poslední dva tisíce let byla potlačena, zplaněla a téměř zanikla. Proto hledáme informace a moudrost v orientálních systémech, které se zachovaly v celistvosti zapsané v knihách.Mluvím zejména o ájurvédě a TČM – tradiční čínské medicíně.

Scroll to Top