Potraviny, koření a byliny

Kde nakoupit potraviny, koření a byliny pro vaření podle ájurvédských zásad výživy a životosprávy?

A co ájurvédská péče o krásu…

Ájurvédské obchody nenajdete v Čechách na každém rohu, protože nejsme v Indii či na Srí Lance,ALE
ájurvéda je filosofií zdravého života a lze ji praktikovat kdekoliv na Zemi. Stačí trocha selského rozumu a exotické produkty a pomůcky k tomu bezpodmínečně nepotřebujete.

Žijeme ve střední Evropě a tak náš jídelníček by měl být stvořen převážně z potravinv Evropě vyprodukovných. O exotické orientální komponenty a byliny si svůj styl luxusně doplňujeme dle potřeby a chuti. Existuje globalizace:-), internetové obchody a také poštovní služby se pod tlakem konkurence probudily k životu, takže co dnes objednáte, máte zítra doma. Spižírnu, domácí lékárnu i toaletní stolek můžete doplňovat průběžně.

Výhodné je udělat větší objednávku a podělit se mezi přáteli či v rodině, abyste měli vše stále čerstvé. Doporučuji také upřednostnit obchody, kde šetří obalovým materiálem, což se promítne v důsledku i do vaší kapsy.

Doporučuji z vlastní dobré zkušenosti:

  • Pro ájurvédskou kuchyni je typické, že využívá mnoho druhů obilovin, fazolí a čočky, které se dají báječně skladovat v sušeném stavu po dlouhou dobu. Ty snadno a v bio kvalitě nakoupíte ve zdravých výživách od českých výrobců nebo přeba přímo ve firmě PRO-BIO Šumperk. Fandím rovněž bezobalovým obchodům www.opoobchod.cz a www.pytlici.cz
  • Koření nakupujte pokud možno celé (myslím semena) a sežeňte si porcelánový hmoždíř nebo najděte starý mosazný po babičce. Čerstvě nadrcené koření má výraznější aroma a „sílu“. Mícháním ingrediencí si také pokaždé vykouzlíte jídlo jiné originální chuti a účinků podle nálady, ročního období, aktuálních potíží či sestavy strávníků u stolu. Výjimkou je např. kurkuma, kterou dostanete většinou koupit v podobě jemného prášku či asafoetida nebo oblíbená ájurvédská pálivá směs Trikatu.
  • Oleje nakupujte podle konstituce. Pamatujte, že tentýž olej je pro vás vhodný ke konzumaci i na masírování a výživu pokožky.
  • Rozsáhlá je také nabídka trhu různých ořechů a semen pro obohacení jídelníčku zejména pro vegetariány a vegany. Vybírejte je nesolené a v dobré kvalitě. Najděte si svého dodavatele přímo ve městě, kde žijete. Pěstujte osobní kontakt se svým obchodníkem.
  • V v e-shopech najdete také zdravá sladidla a laskominy a stimulanty (káva, kakao, čaje) pro ty, kteří si je mohou konstitučně dovolit nebo nedokáží odpustit:-)
  • Na českém trhu je rovněž rozsáhlý výběr preparátů z ájurvédských bylin. Používáme je jako součást doporučení k léčbě a regeneraci (rásajána). Můžete si vybrat čaje, tekuté extrakty i moderní kapsle. Vřele doporučuji poradit se nejprve s kvalifikovaným ájurvédikem, co je pro vás vhodné a potřebné. Ušetří vám to do budoucna nemálo peněz. Vyhnete se „neplatným pokusům“ a zesílí vaše důvěra v léčebnou sílu bylin. Osobně preferuji užívání bylin bez „kapslí“. Jejich použití léčbu zdražuje a vašemu žaludku zbytečná námaha s jejich rozpouštěním rovněž nesvědčí.
  • Nezapomeňte, že i v případě bylin je pro vás velmi vhodné to, co vyrostlo ve vašem okolí, i když indické rostliny mají specifické vlastnosti a víme o nich mnohé, což se v případě evropských rostlin hystoricky ztratilo.
  • Milovnice přírodní hygieny a kosmetiky mohou vyzkoušet ájurvédské přípravky založené na starých orientálních recepturách. Vyhnete se chemickým konzervantům a vaše kosmetiky bude zároveň lékem pro pleť.
  • Nezapomeňte, že nejlepší kosmetikou je vaše vnitřní zdraví, harmonie a vitalita, kterou v ájurvédě nazýváme ódžas.

Shora popsaný „koloniál“ doplňujte při každodenních nákupech nechemizovanou sezónní zeleninou a ovocem, masem z malých chovů (pokud ho jíte), rostlinnými bílkovinami typu seitan, tempech, tofu a mléčnými výrobky doporučenými podle konstituce či pro léčbu konkrétních potíží.

To je vše – na supermarkety můžete s klidnou duší zapomenout:-)

Čeští obchodníci, u kterých najdete kvalitní potraviny, koření, byliny, přírodní kosmetiku a ještě se něco dozvíte:

eshop.ajur.cz OBCHOD GOVINDA RAIPOOTA

www.ajurvedaeshop.cz KOŘENÍ, KTERÁ Z JINÝCH OBCHODŮ ZMIZELA
www.ajurv.cz
   OBCHO PŘI RODINNÝCH ÁJURVÉDSKÝCH LÁZNÍCH PANA MAZALA

www.aimil.eu  FIRMA S KVALITNÍMI ÁJURVÉDSKÝMI BYLINNÝMI PRODUKTY

www.day-spa.cz     OBCHOD S ÁJURVÉDSKÝMI PŘÍPRAVKY

www.eccevita.cz    OBCHOD S ÁJURVÉDSKÝMI PŘÍPRAVKY

www.ekokoza.cz   SYMPATICKÝ SERVER A VELMI ZAJÍMAVÝ OBCHŮDEK

www.freshbedynky.cz  TAK TOHLE SI UŽIJETE – DOPORUČUJI

www.naturmarket.cz  OBCHOD S ÁJURVÉDSKÝMI PŘÍPRAVKY  

www.opobchod.cz KOŘENÍ A JINÉ DOBROTY – PŘI NÁKUPU SI POHRAJETE

www.pytlici.cz BEZOBALOVÝ OBCHOD MODERNÍHO STŘIHU

www.probio.cz  ZÁKLADNÍ POTRAVINY V BIO-KVALITĚ

www.siddha-ajurveda.cz   ORIGINÁLNÍ LÉČIVÉ A MASÁŽNÍ OLEJE ZE ZLÍNA

www.zdravi-vitaminy-doplnky.cz

Autor: Jana Ježíková
Scroll to Top