7 dhátu

Tkáně tvoří základ těla, vytváří potřebu výživy a růstu těla a mysli. Ájurvéda rozeznává 7 dhátu – tkání. Jsou hierarchicky poskládány tak, že z nižší tkáně vzniká tkáň vyšší a odpad, který je vylučován tělem.

Rasa dhátu:

             Nejprve z tráveného jídla vzniká rasa dhátu. Jedná se v evropském pojetí o plazmu, lymfu, mok a podobné tekutiny. Má podobnou strukturu jako Kapha. Kvalita rasa dhátu je přímo závislá na kvalitě dodané stravy a také na kvalitě Agní. Pokud jsou přebytky této tkáně, vyloučí se v podobě menstruační krve, v těhotenství se použije k výživě plodu. Optimální stav ras dhátu vytváří spokojenost a udržuje optimální hmotnost. Problémy se projevují často v problémech s menstruací Tvoří se v těle 12 hodin po pozření jídla a potřebuje asi pět dní než dozraje.

Rakta dhátu:

           Z rasa dhátu se tvoří rakta. V evropském pojetí se jedná o krev. Dává tělu život, teplo, dlouhověkost. Hlavním jejím úkolem je přenos prány do celého těla. Při narušené tvorbě se tvoří hodně Pitty, projevující se silným menstruačním krvácením, kožními vyrážkami, žloutenkou a podobně. Tkáň krve potřebuje pět dní na to, aby se proměnila na tkáň svalovou. Jako odpad se při tomto procesu tvoří hlen.

Mamsa dhátu:

          Tato tkáň z evropského pohledu představuje svaly a pokožku. Chrání před vnějším světem. Je mastná, stálá a chladná a je tvořena zejména prvkem země. Nejlépe se tvoří z masa, které je vhodnou potravou pro osoby těžce pracující, vojáky, sportovce a podobné profese. Z mamsa dhátu vzniká meda dhátu a odpadem je žluč.

Meda dhátu:

           Jedná se o tukovou tkáň. Tuk je médium, ve kterém se šíří vibrace lásky a něhy. Tato tkáň zabezpečuje také mazání svalů, šlach, kloubů, kostí, kůže a tuhých výkalů. Je to tkáň mastná, těžká, sliznatá, měkká, hladká, a mírně hustá tkáň. Odpadem meda dhátu je pot.

Asthi dhátu:

             Kostní tkáň se v ájurvédě označuje jako asthi dhátu. Zahrnuje také chrupavky a šlachy. Kosti poskytují organismu oporu, na které všechno stojí. Taktéž chrání důležité orgány jako je mozek, srdce a plíce. Vlasy a nehty jsou odpady z kostní tkáně.

Madždža dhátu:

             Jedná se o nervová tkáň a kostní dřeň. Její součástí jsou také žlázy s vnitřním vyměšováním. Zabezpečuje přenos vzruchů. Dodává tělu sílu, hladkost a výživu pro šukra dhátu. Úkolem madždu dhátu je informovanost organismu o podmínkách vnitřního světa.

Šukra dhátu:

             Je základní esencí tkání. U mužů se jedná o semennou tekutinu obsahující spermnie. U žen se nazývá ártava. Je to jediná tkáň, která je schopna tvořivé činnosti. Tělu trvá 35 dnů než se nová šukra vytvoří. Při každém pohlavním aktu dochází k úniku této vzácné tkáně. Proto ájurvéda radí k umírněnosti v pohlavní aktivitě. Šukra je těžká, sladká, chladná, sliznatá, bílá a poloprůhledná. Pach má jako houby, pohledem a hustotou připomíná ghí. Vajíčko je naopak horké a plné energie. Proto se se spermiemi přitahují.

Odžas:

         Odžas je posledním stupněm přeměny. Není to již látka a není to ještě ryzí inteligence. Vzniká z šukry dhátu a jde o esenci tkání, udržuje hormonální rovnováhu, životní funkce, mentální inteligenci a životní pochody.

Autor: Fakír
Literatura:
  1. Bauhofer,U.: Vykročení k tichu. Studiopress, Čáslav 2003
  2. Doval,Z.: Ájurvéda I. CAD Press, Bratislava 2007
  3. Frej,D.: Ajurvéda. Eminent Praha 2007
  4. Chauhan,V.: Ájurvédská medicína. 4DVD, Advana, Praha 2010
  5. Ojha,A.: Ajurvédské paprsky díl 1. Ájurvédské centrum Sántoš, Praha 1998
Scroll to Top