Dotaz z korespondence:

Ráda bych se zeptala, jak naložit se změnou času ve vztahu k nejlepším časům pro snídani, oběd a večeři. Např. oběd stále v dobu, kdy hodiny ukazují 12 h, i když mozek má teprve 11 h nebo posunout?


Doporučuji (pokud to jde) zachovat původní zimní rytmus stravování. Vaše tělo nechápe, proč by najednou mělo vstávat a jíst jinak, než včera. Když vaše profese vyžaduje, že musíte změnu času respektovat, dejte si alespoň pár týdnů na postupný přesun a tělu to šetrně, s omluvou a s regenerační podporou „vysvětlete“.
Více jsou paradoxně rychlou změnou postiženi lidé s velkým podílem Váty (elementy PROSTOR, VZDUCH), i když obecně mají změnu rádi. K harmonickému fungování těla totiž ze všech nejvíce potřebují pravidelný RYTMUS.

Každé tělo je příjímačem životní energie.

V ájurvédě mluvíme o konceptu Váta – Pitta – Kapha, ale jedná se o naprosto univerzální princip respektovaný ve všech celostních systémech.Většinu své životní energie přijímáme potravou a tento příjem (složení i časování) by měl být v souladu s vrozeným nastavením těla. Říkáme tomu kostituce.

Správné časování stravy:

V denním cyklu vládne v prostředí kolem nás  ráno od 6 do 10 hodin dóša Kapha. To je doba snídaně – dle ájurvédy nejmenší ze tří dávek denního pokrmu.  Vrcholu dne (10-14 hodin) vládne „ohnivá“ Pitta.  Je doba oběda, který by měl být největším a nejdůležitějším jídlem dne. Snažte se obědvat pravidelně, nejlépe mezi 11 a 13 hodinou.
Odpoledne přebírá žezlo „vzdušná“ Váta (14-18 hodin). Večeře by měla tvořit maximálně 1/3 celodenního objemu stravy. Večeřte do 18 hodin! Vybírejte potraviny intuitivně a s radostí, podle své konstituce. Poslouchejte své tělo. Nevěřte reklamám, módním trendům ani univerzálním dietám. Jezte čerstvě potravu pokud možno bez chemie a konzervantů.   Vytvořte si z doby jídla rituál. Svačinky mezi hlavními jídly doporučuji jen ve vyjímečných případech.

V noční části dne od 18 do 6 hodin nejezte. Je určena k transformaci živin ze zažívacího traktu ke koncovým buňkám všech tkání.

Scroll to Top